Trwa ładowanie...
d37xo7b

Anna Polony

Najnowsze informacje
4.1
(67 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kraków

Filmografia:

Dwa księżyce (1993) (Krawcowa Walentyna Krajewska)

Wszyscy święci (2002) (matka Krystyny)

Kontrybucja (1966) (Wronka)

Dekalog, siedem (1988) (Ewa)

Rewers (2009) (babcia Sabiny)

Prawo miasta () (Zuza)

Siódmy pokój (1995) (Giuseppa)

d37xo7b

Wybitna polska aktorka teatralna i filmowa, reżyser. Znana głównie ze swoich ról w teatrze, ostatnio spodobała się publiczności w dramacie „Rewers”.

Anna Polony urodziła się 21 stycznia 1939 roku w Krakowie. Gdy była mała, marzyła o karierze śpiewaczki, ewentualnie tancerki. W szkole często brała udział w akademiach i okolicznościowych przedstawieniach. Jej rodzice prowadzili zakład introligatorski. Ojciec Anny zmarł tuż przed jej narodzinami. Matka była miłośniczką teatru. Z kolei jej siostra, Zofia marzyła o zawodzie aktorki, ale aktorem został dopiero jej syn, Andrzej Mrowiec.

W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zadebiutowała w 1959 roku na scenie Starego Teatru w utworze Wojny trojańskiej nie będzie (reż. Jerzy Kaliszewski), gdzie następnie pracowała od 1964 do 2002.

Niemal od początku kariery związana ze Starym Teatrem (jedynie sezony 1960/61 - 1963/64 - Teatr im. J. Słowackiego). Pierwsze dziesięć lat w teatrze wyznaczył i określił artystce, mając zasadniczy wpływ na jej osobowość twórczą, Konrad Swinarski. Zagrała we wszystkich jego inscenizacjach wystawionych w Starym Teatrze. Zuzanna w żałosnej i prawdziwej tragedii pana Ardena..., Orcio w Nieboskiej komedii Z. Krasińskiego, Katarzyna w Woyzecku G. Büchnera, Joas w Sędziach, Młoda w Klątwie S. Wyspiańskiego, Helena w Śnie nocy letniej i Helena we Wszystko dobre, co się dobrze kończy Szekspira, Dziewczyna w żegnaj, Judaszu I. Iredyńskiego, Claire w Pokojówkach J. Geneta, Stella w Fantazym J.Słowackiego, Kobieta (Maryla) i Ewa w Dziadach A. Mickiewicza i wreszcie Muza w Wyzwoleniu S. Wyspiańskiego.

* Współpraca z Andrzejem Wajdą - sugestywna rola Anieli Dulskiej w przedstawieniu Z biegiem lat, z biegiem dni... otworzyła nowy etap twórczy artystki - ról charakterystycznych, nacechowanych formą, komediowych.*

Ma na swoim koncie niepowtarzalne kreacje w skrajnie zróżnicowanym repertuarze. Rachela w Weselu S. Wyspiańskiego, Paulina Andrejewna w Dziesięciu portretach z czajką w tle wg A. Czechowa (reż. J. Grzegorzewski), Ofelia w Tragicznej historii Hamleta księcia Danii (reż. A. Wajda), Profesor w Lekcji E. Ionesco (reż. Elina Lo Voi), Erna Korn w Lunatykach H. Brocha (reż. K. Lupa), groteskowo-liryczna Królowa Małgorzata w Iwonie księżniczce Burgunda W. Gombrowicza (reż. H. Leszczuk), poetycka Aasa w Peer Gyncie H. Ibsena (reż. M. Fiedor), psychologicznie skomplikowana, niepozbawiona komizmu postać Selmy Lagerlöf w Twórcach obrazów P. O. Enquista (reż. K. Kutz), nasycona finezyjnym humorem Ciotka Róża w Wielebnych S. Mrożka (reż. J. Stuhr) niezmiennie fascynują, wzruszają i prowokują widza.

Od 34 lat prof. Anna Polony wykłada w krakowskiej PWST. W latach 1987-91 prodziekan Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, w latach 1999-2002 prorektor uczelni.

Udany debiut reżyserski - Dwoje na huśtawce W. Gibsona w 1974 r. - skłonił Annę Polony do podjęcia studiów reżyserskich, które ukończyła w 1984 r. Prócz współreżyserii słynnego Z biegiem lat, z biegiem dni..., wyreżyserowała Dzień dobry i do widzenia Athola Fugarda, Urodziny Stanleya Harolda Pintera, Przed sklepem jubilera Karola Wojtyły, Wdowy Sławomira Mrożka (współreżyser J. Opalski), Gwałtu, co się dzieje! Aleksandra Fredry.

W 2009 roku aktorka wcieliła się w babcię Sabinę w „Rewersie” z Agatą Buzek, Marcinem Dorocińskim i Krystyną Jandą, za co otrzymała nagrodę Orła.

W Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Polony poznała swojego męża, Marka Walczewskiego. Po latach rozwiodła się z nim. Prywatnie artystka przyjaźni się z innym aktorem, Jerzym Trelą.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37xo7b
d37xo7b
d37xo7b